arama motoru optimizasyonu

E-ticaret sitemizi yayına aldığımız zaman ilk yapmamız gereken iş sitemize ziyaretçi trafiği yaratmak ve bunları satışa döndürebilmek. Sitemize trafik yaratmanın pek çok yolu olsa da bunların en düşük maliyetlilerinden ve en etkililerinden biri arama motorlarından gelen trafik.

Arama motorlarından arama sonuçlarına tıklanarak, reklamlarımız haricinde, gelen trafiğe organik arama motoru trafiği diyoruz ve bunun sağlıklı ve sürekli olması e-ticaret işimizin devamlılığı açısından hayati önem taşıyor.

Bir arama motorundan organik trafik yaratmak için ise istediğimiz, hedeflediğimiz anahtar kelimelerle yapılan aramaların sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak gerekiyor. Google’da yapılan bir aramada birinci sayfa yerine ikinci sayfada yer almak bile çok büyük bir trafik kaybına sebep olacaktır.

Google sonuç sayfalarına göre trafik dağılımı. Kaynak: Chitika

İşte Arama Motoru Optimizasyonu dediğimiz işlem tam olarak sitemizde bazı kriterleri doğru olarak sağlayarak bu arama sonuç sayfalarında sıralamamızı yükseltmek için yaptığımız çalışmaların tümünden oluşuyor.

Temel olarak bu çalışmaları sitemiz üzerinde yaptığımız site içi (on-site, on-page) ve sitemiz dışında yaptığımız site dışı (off-site, off-page) optimizasyonlar olarak ayırabiliriz.

Bunlar neler olduğu ve nasıl yapıldığını görmek için devam edelim.

Sonuç veren bir Arama Motoru Optimizasyonu nasıl yapılır?

SEO çalışmasına başlamadan önce arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmekte fayda var. Bir arama motoru her arama yaptığımızda internet üzerinde milyarlarca siteyi gezip, ilgili olanları bulup bize sıralasaydı muhtemelen bu işlem şu anda alıştığımız gibi birkaç milisaniyeden çok daha uzun ve zor olurdu. Bunun yerine arama motorları bot dediğimiz minik yazılımlarla önceden siteleri ziyaret ederek bunları endeksliyor, yani içeriğini kendi sunucularına kopyalıyor. Arama yaptığımızda ise çok hızlı olarak kendi sunucularındaki kayıtlardan bize sonuçları sıralayarak gösteriyor.

Site İçi Teknik Optimizasyon

arama motoru optimizasyonu

Burada bize düşen ilk görev sitemizi ziyarete gelen bu botlara doğru şekilde yol gösterebilmek. Site içi çalışmaların yazılımsal kısmının büyük amacını bu işlem oluşturuyor.

Siteye gelen bir bota öncelikle sitenin hangi sayfalarının sonuçlarda gösterilmesini istediğimizi (robots.txt dosyamız), sitemizin ne ile alakalı olduğu ve hangi anahtar kelimeler ile bağlantılı olduğu (meta etiketleri), sitemizdeki metinlerin önemlerine göre hiyerarşik sıralamasını (h etiketleri), fotoğraflarımızın içeriklerini (alt metinleri), hangi alanların ürün fiyatı, ürün yorumlar gibi içeriklerin nerelerde bulunduğunu doğru şekilde anlatmalıyız ve site navigasyonumuzu botun tüm sayfalarımıza kolayca erişebilmesi için düzgün yapılandırmalıyız ki sitemiz doğru ve eksiksiz şekilde endekslenebilsin.

Yine aynı şekilde arama motorlarının önem verdiği sayfa yüklenme hızları, hata sayfaları, site içerisinde ölü bağlantıların bulunmaması gibi kriterler teknik optimizasyon sırasında dikkat etmemiz gereken diğer konular.

Bot’un işini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için site haritamızı oluşturup bunu arama motorlarına kaydettirmek de bu aşamada yapmamız gerek diğer bir iş.

Tüm bunları en doğru şekilde ve eksiksiz yaparsak üst sıralara çıkar mıyız? Bunları yapmak muhtemelen tek başına bizi üst sıraya çıkarmaya yetmeyecek ama yapmazsak sıralamada yer alabilsek bile altlarda kalacağımızın kesin olduğunu söyleyebilirim.

İçerik Optimizasyonu

arama motoru optimizasyonu

Site içi optimazyon konusunda çok önemli diğer bir kriter de doğal olarak site içeriğimiz. Her arama motorunun ana amacı arama yapan bir kullanıcıya en alakalı sonuçları sıralayabilmek. Bunun için kullanılan çok fazla sayıda farklı kriter olsa da eğer içeriğimiz yapılan aramayla yeteri kadar ilgili değilse sonuç sayfasında yer alması pek mümkün değil.

Peki burada nasıl bir içerik stratejisi takip etmek gerekiyor?

İlk işimiz iyi bir anahtar kelime araştırması yapmak. Bunu yaparken çok sayıda farklı araçtan faydalanabiliriz ama temel olarak göz önüne almamız gereken en önemli konu ürünlerimizi satın alacak kişilerin hangi kelimeler ile arama yapacağı.

Anahtar kelime dediğimiz zaman sadece arama yapılan kelimeyi kastetmiyoruz, kullanıcıların çoğu tek kelime yerine cümleler kullanarak arama yapmayı tercih ediyor ve bizim bu cümleleri de mutlaka değerlendirmemiz gerekiyor.

Farklı araçlar kullanarak anahtar kelimelerimizin arama yoğunlukları, bu kelimelerde yaşayacağımız rekabet gibi konularda bilgiler edinmek mümkün. İyi bir araştırma ile bize avantaj ayaratacak, trafiğe ve daha önemlisi satışa dönüşecek hedef anahtar kelimelerimizi belirleyebiliriz.

Daha sonra sitemizdeki tüm içerikleri bu kelimeler doğrultusunda üretmeye başlıyoruz. Başlıklarımızda, URL’lerimizde, etiketlerimizde bu kelimelerden faydalanmak, bu anahtar kelimelerle doğrudan ilgili içerikler (sayfalar, blog yazıları) hazırlamak, bunları ürün açıklamalarımızda geçirmek bize avantaj sağlayacaktır.

Dikkat etmemiz gereken önemli bir konu da anahtar kelime optimizasyonunu abartmamak. Arama motorları oldukça yetenekli ve zeki yazılımlar olduğu için olası bir art niyeti hızla algılayıp bunu cezalandıracaklardır.

En doğru strateji bu anahtar kelimeleri kullanarak ürettiğimiz içeriklerin aslında nihai hedefinin müşterilerimiz olduğunu asla unutmamak ve onlar için en açıklayıcı, en yardımcı ve onları en iyi ikna edebilecek içerikler üretmeye çalışmak.

İçerisinde anahtar kelime gereksiz yere fazla sık kullanılmış bir ürün açıklaması sadece arama motoru tarafından cezalandırılmakla kalmayıp aynı zamanda o ürünü almak isteyen potansiyel müşterilerimizi kaçırmamıza da yol açabilir.

Site Dışı Optimizasyon

arama motoru optimizasyonu

Site dışı optimizasyonun önemini tam olarak anlamak için Google’ın ilk sonuç sıralama algoritmasının mantığını bilmek de fayda var. Muhtemelen Google kurucuları kuruluş döneminde akademik kökenli olduğu için bir sitenin sıralama değeri için akademik yayınlar için kullanılan bir yöntemi baz alıyorlar.

Bir akademik yayının değerini gösteren önemli kriterlerden biri ona yapılan atıflar. Yayın ne kadar güvenilir ve doğru ise o kadar fazla sayıda başka araştırmacı, aynı çalışmayı tekrarlamak yerine o yayına atıfta bulunup oradaki bilgileri kendi yayınlarında kullanıyorlar.

Aynı şekilde Google mantığı ile eğer bir sitenin içeriği ne kadar iyi ise diğer sitelerin o içeriklere daha fazla link vermiş olması gerekiyor. Yani farklı farklı başka sitelerden ne çok linkimiz olursa Google gözünde o kadar değerli oluyoruz.

Yüzlerce farklı siteden kendimize bağlantı verdirirsek en üstte çıkıyor muyuz? Malesef o kadar kolay değil, öncelikle bize bağlantı veren sitelerinde Google gözünde “değerli” siteler olması gerekiyor ve yine bir art niyet varsa bunun anlaşılıp cezalandırılma olasılığı oldukça yüksek.

Bu konuda izlenebilecek en doğru yöntem gerçekten bağlantı verilip, örnek olarak gösterilebilecek ve herkesin paylaşmak isteyeceği derecede iyi içerikler oluşturmaya çalışmak.

Süreci hızlandırmak ve iyi içeriklerimizi mümkün olduğunca fazla kişiye yaymak için ise iyi bir link oluşturma stratejimiz olması oldukça faydalı olacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak benim tavsiye edebileceğim en iyi Arama Motoru Optimizasyonu stratejisi, arama motorlarının tavsiyelerini tam olarak yerine getirmek ve iyi niyetle son kullanıcılarımızı hedefleyerek hareket etmek olur.

 

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız