Arama motoru optimizasyonu çalışmalarımıza başlamanın muhtemelen en önemli ve ilk adımı doğru şekilde bir anahtar kelime araştırması yapmak.

Anahtar kelime araştırmasının ana amacının müşterilerimizin sattığımız ürünleri arama motorlarında hangi anahtar kelime/cümleler ile arattığını bulmak, bu anahtar kelimelerin arama hacimleri, rekabet durumlarına göre kendi arama motoru optimizasyonu stratejimizi belirleyebilmek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu çalışmaya başlamadan önce bazı terimlerin kafamızda net olmasında fayda var.

Anahtar kelime: Müşterilerimizin ürünümüzü/sayfamızı aramak için arama motoruna yazdığı kelime veya cümle için kullandığımız isim.

Uzun kuyruk anahtar kelime: Ana anahtar kelimemizden farklı olan ama aynı amaç için müşterilerimizin kullandığı farklı anahtar kelimeler veya cümleler. Bunlar ana anahtar kelimeye göre daha düşük hacimli olabilir ama rekabet konusunda bize önemli bir avantaj sağlayacağı için mutlaka farklı uzun kuyruk anahtar kelimelerin üzerine gitmek de fayda var. Özellikle uzun kuyruk hacmimizi genişleterek jenerik anahtar kelimelerden çok daha başarılı arama motoru çalışmaları yapabiliriz.

Örnek olarak “tişört” kelimesini bir ana anahtar kelime olarak kabul edersek “kırmızı tişört fiyatları” incelemeye değer bir uzun kuyruk anahtar kelime olacaktır.

Arama hacmi: Hedeflediğimiz dil ve lokasyonda, belirli bir sürede anahtar kelimelerimizle yapılan toplam arama miktarı.

Rekabet: Belli bir anahatar kelime için rekabet ettiğimiz sitelere göre sıralamada iyi bir yer kapmanın zorluk oranı. Burada bazı kelimelerde rekabet şansımız çok düşük ise farklı anahtar kelimeler tercih etmemiz bizim için çok daha iyi sonuçlar verecektir.

Bu çalışma sırasında kullanabileceğimiz çok sayıda farklı araç olsa da ilk güveneceğimiz silahımız kendi içgörülerimiz.

Anahtar Kelime Sepetleri

Bir anahtar kelime araştırmasına başlarken ilk yapmamız gereken işlem daha sonra içlerini dolduracağımız ana sepetlerimizi oluşturmak. Bu sepetler için ürün adlarımız ve ürün kategorisi isimlerimizi kullanabileceğimiz gibi eğer güveniyorsak markalarımız, ürünlerimizin çözdüğü ana sorunlar, vs gibi farklı sepetler de oluşturmak mümkün.

Şimdi örnek bir sepet üzerinden bunu nasıl doldurabileceğimizii görelim.

Anahtar Kelime Sepetlerimizi Doldurmak

Örnek mağazamızda ürün kategorilerimizden biri tişört olsun. Şimdi “tişört” kelimesi ile bir sepet oluşturup ve bunun içini doldurmaya çalışalım.

Seçeceğimiz anahtar kelimeleri kullanırken iki önemli kriterden faydalanacağız: Arama hacimleri ve rekabet.

İdeal bir anahtar kelime, yüksek arama hacmine, düşük rekabete sahip olmalı ama gerçek hayatta böyle kelimeler bulmak oldukça zor olacaktır. Bunun için farklı kelimeleri karşılaştırıp kendimize hedef olarak ideal olmasa da en uygun olanları seçmemiz gerekiyor.

Peki bir anahtar kelimenin arama hacmi ve rekabet verilerine nasıl ulaşabiliriz?

Bunun için kullanabileceğimiz çok sayıda farklı aracımız bulunuyor.

Örneğin Google Trends ile anahtar kelimelerimizin farklı dönemlerde arama hacimlerini görebilir, aramaların coğrafi dağılımlarını inceleyebilir ve sepetimizi doldurmak için alternatif anahtar kelimelere ulaşabiliriz.

arama motoru optimasyonu google trends

Yine Google tarafından sunulan ve ücretsiz kullanabileceğimiz diğer bir araç ise “Anahtar Kelime Planlayıcı”. Bunun önce bir Google Adwords hesabı açıyoruz ve Araçlar menüsünden “Anahtar Kelime Planlayıcı” seçeneğini seçiyoruz.

Sepetimiz için belirlediğimiz anahtar kelimeyi girdiğimizde bize çok daha detaylı arama hacimleri ve rekabet bilgilerinin yanısıra çok sayıda farklı alternatif ve uzun kuyruk anahtar kelimeleri sunuluyor.

arama motoru optimasyonu keyword planner

Bu iki çok faydalı araç haricinde kullanımı çok hızlı ve kolay olan diğer bir araç ise Ubersuggest. Bu servis bize Anahtar kelime planlayıcı ve Google arama tavsiyelerini kullanarak hem farklı alternatifler, hem de arama hacmi ve rekabet bilgilerini sunuyor.

arama motoru optimasyonu ubersuggest

Sadece bu 3 aracı kullanarak bile elimizde çok değerli veriler ve alternatif anahtar kelimeler oluştu bile.

Bu aşamada ürünlerimiz ve sayfalarımızla gerçekten alakalı olan jenerik ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri buralardan bulup, rekabet ve hacim durumlarına göre hedef anahatar kelimelerimizi belirleyip, sepetlerimizi dolduruyoruz.

Dikkat etmemiz gereken önemli konu ise seçtiğimiz kelimelerin gerçekten sattığımız ürünü satın almak için arayan birine uygun olması, aksi takdirde yarattığımız arama motoru trafiğini satışa döndürmekte zorlanabiliriz.

Anahtar Kelime İçin Rekabet Araştırması

Sepetlerimizdeki anahtar kelimeler için hangi siteler ve sayfaları ile rekabet edeceğimizi görmenin en kolay ve doğal yolu bu kelimelerle arama yaparak çıkan sonuçları incelemek.

Sonuç sayfalarında sıralanan sitelerin yaptıklarını, içeriklerini, URL2lerini inceleyerek onlarla nasıl rekabet edeceğimizi daha net belirleyebiliriz.

Tabi bu işlemler için kullanabileceğimiz çok daha gelişmiş ve işimizi kolaylaştıracak araçlar da mevcut.

Daha birçok özellikleri ile birlikte sunulan, ücretsiz ve ücretli farklı hizmetleri bulunan güçlü arama motoru optimizasyonu araçları Semrush, Moz, Ahref bu aşada tercih edebileceğimiz farklı servisler.

Arama Motoru Optimasyonu İçin Sonraki Adım

Ana sepetlerimizi hazırlayıp bunların içlerini de doldurduktan sonra şimdi site içi teknik optimizasyonumuza ve daha uzun vadeli olarak bir içerik stratejisi oluşturmaya başlayabiliriz.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız