shopify türkçe çeviri

Türkçe Shopify temalarında çok sık desteklenen bir dil değil ve hazır Türkçe bir tema bulmak da o kadar kolay değil ama bu bizim için pek de büyük bir sorun oluşturmuyor çünkü Shopify platformunda her temayı Türkçeye ya da istediğimiz başka bir dile kendimiz kolayca çevirebiliyoruz.

Bu yazıda bunu nasıl yapacağımızı göreceğiz.

Shopify Temalarını Türkçeye Çevirmek

Çeviriye başlamak için öncelikle shopify kontrol panelimiz altında “Online Store” alanına geliyoruz. Seçili temamızın üstünde bulunan “Actions” alanından “Edit languages” butonuna tıklıyoruz.

shopify türkçe çeviri

Açılan sayfada çevrilmesi gereken tüm alanları ve orjinal metinlerini bulabiliriz. Burada her metnin kendi kutucuğuna Türkçe karşılıklarını yazıp “Save” butonu ile kaydetmemiz yeterli.

Burada çevirmemiz gereken temaya göre değişmekle birlikte büyük çoğunluğu “Checkout & system” alanında bulunan yaklaşık 500 kelime veya kısa cümle bizi bekliyor.

shopify türkçe çeviri

Bunun zaman alacağını düşünüyorsanız ya da İngilizceden çeviri bizi zorlayacaksa bu konuda dışarıdan destek almak da iyi bir çözüm olabilir.

Çevirileri yapaken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise HTML kodları (< ile başlayıp > ile biten alanlar), sayfa adresleri ve “{{ … }}” ile işaretlenen özel komutların bulunduğu alanlara dokunmamak. Buralarda yapacağımız değişiklikler sitemizin çalışmamasına yol açabilir.

Burada çeviri işlemimiz bittiği zaman mağazamız Türkçe olarak yayınlamaya hazır ama çevirmemiz gereken önemli bir yer daha var.

Shopify Müşteri Bildirimlerinin Türkçeye Çevirisi

Sitemizde yayınlanan alanların tamamını Türkçeye çevirdik ama şimdi müşterilerimize mağazamızdan alışveriş yaptıklarında, ürünleri kargolandığında ya da siteye üye olduklarında gönderdiğimiz bildirim e-postalarının da çevirilerini yapmamız gerekiyor.

Başlamak için ilk olarak Shopify kontrol panelimizin sol altta bulunan “Settings” alanına girip, burada “Notifications” linkine tıklamak.

shopify türkçe çeviri

Notifications” sayfasında otomatik olarak yapılan bildirimlerin tümünü görebiliriz. Burada özellikle müşterilere gönderilen mesajların Türkçeye çevrilmesi önemli bir konu. Kendimize gelen bildirimleri çevirmek ise tercihimize kalmış.

shopify türkçe çeviri

Bunların çevirisi tema çevirilerinden biraz daha karmaşık görünse de aslında mantığı aynı. HTML kodları (< ile başlayıp > ile biten alanlar), sayfa adresleri ve “{{ … }}” ile işaretlenen özel komutların bulunduğu alanlara dokunmuyoruz ve aralarda ki İngilizce metinleri Türkçeleri ile değiştiriyoruz.

shopify türkçe çeviri

Çeviriyi tamamladığımızda “Save” butonuna basıp “Preview” butonu ile kontrolünü yapabiliriz.

shopify türkçe çeviri

Bildirimleri de çevirdikten sonra tüm mağazımızın artık Türkçe olması için son bir alan kalıyor.

Shopify Yasal Metinlerin Türkçeye Çevrilmesi

Müşterilerimizin alışverişlerini tamamlaması için kullanıcı sözleşmemizi okuyup kabul etmesi ve iade ve gizlilik konularında bilgilendirilmesi gerekiyor. Bu metinleri sayfalarımızı eklerken zaten hazırlamıştık.

İlk olarak yine “Settings” sayfasına gelip bu sefer “Checkout” bağlantısına tıklıyoruz.

shopify türkçe çeviri

Şimdi iyi haber yeni bir çeviri yapmamıza gerek yok, sadece bu metinleri kopyalayıp gerekli alanlara yapıştıracağız.

shopify türkçe çeviri

Artık mağazamızı Türkçeye de çevirdiğimiz göre kargo ayarlarımızı yapmaya geçebiliriz.

 

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız