shopify tema özelleştirme

Shopify mağazamızı açtık, ürünlerimizi girdik, koleksiyon ayarlarını yaptık ve şimdi belki de mağaza kurulumumuzun en eğlenceli bölümüne geldik: Tema Özelleştirmek.

Shopify platformunun en güçlü yanlarından biri muhtemelen farklı işlev ve zevkle hitap edebilecek çok sayıda yüksek kaliteli temaya ulaşabilmek. Farklı tema seçeneklerine Shopify Theme Store veya ThemeForest üzerinden ulaşabileceğimiz gibi basit bir Google araması ile de yüzlerce farklı seçenek karşımıza çıkacak.

Bu yazıda tema bulmak veya seçmekten ziyade elimizdeki temayı nasıl özelleştirebileceğimiz konusuna odaklanacağız. Tema özelleştirme mantığını bir kere öğrendiğimizde tema seçerken nelere dikkat edeceğimiz ve seçtiğimiz herhangi bir temayı nasıl kolaylıkla bize özel hale getirebileceğimiz konuları aydınlığa kavuşmuş olacak.

Şimdi tema özelleştirmeyi Shopify’da açtığımız mağazamız için platformun bize hazır sunduğu bedava temalardan biri olan Debut teması üzerinden inceleyelim.

Tema Özelleştirmek

Temamızı özelleştirmeye başlamak için kontrol panelimizde sol menüden “Online Store” seçeneği ve açılan sayfada “Customize” butonuna tıklıyoruz.

shopify tema özelleştirme

Açılan tema özelleştirme sayfasında işlevlerini bilmemiz gereken 3 alan var.

1- Görünüm alanı. Buradan sayfanın mobil ve masaüstü görünümlerini kontrol edebilir ve tekrar özelleştirme moduna geçebilirsiniz. Unutmayın özelleştirme modu normal masaüstünden daha dar bir alan olduğu için bazı modüllerde kaymalar olabilir.

2. Bu alandan hangi sayfaları özelleştirmek istediğimizi seçiyoruz. Anasayfa, koleksiyon sayfası, ürün sayfası, sepet, blog ve 404 hata sayfası gibi farklı sayfaları seçerek hepsinin içerik, tasarım ve yerleşimlerine müdahale edebiliriz.

3- O an özelleştirdiğimiz sayfanın modüllerini (sections) ve ve genel tema ayarlarını özelleştirdiğimiz ana kullanacağımız alan. Buranın nasıl kullanılacağıyla ilgili daha detaya gireceğiz.

shopify tema özelleştirme

Shopify Tema Ayarlarının Özelleştirilmesi

Shopify platformunda tema özelleştirmeye başladığımız zaman hangi sıralama ile yapacağımız çok da önemli değil. Farklı değişiklikleri yapıp birbirleri ile nasıl göründüklerini test ettikten sonra geri dönerek her alanı her an değiştirebiliriz.

Şimdi daha anlaşılabilir olması için burada farklı fonksiyonları sırası ile inceleyeceğiz ve ilk Tema ayarlarından başlıyoruz. Sol menüde “Theme settings” seçeneğine tıkladığımız zaman kullandığımız temanın bizim için izin verdiği genel tema ayarlarına ulaşıyoruz. Burada yaptığımız değişiklikler sitenin tamamını etkilecek.

shopify tema özelleştirme

Bu alanda sitenin renkleri ve yazı tipleri gibi görsel özellikleri ve sosyal medya kanallarımız gibi bazı genel bilgileri ayarlayabiliriz.

Yaptığımız değişiklikleri sağ panelde canlı olarak gördüğümüz için bu alanla istediğimiz gibi oynayarak en son içimize sinen görüntüye ulaşana her türlü denemeyi yapabiliriz.

Sağ üst köşede bulunan “Save” butonu ile kaydetmediğimiz sürece yaptığımız değişiklikler siteyi etkilemeyecek.

shopify tema özelleştirme

Bu alanda görsel özelleştirmelerimizi yaptıktan sonra sosyal medya hesaplarımızı, sitenin favicon’unu (tarayıcımızda sayfa sekmesinin yanında görüntelenen minik ikon) ve sepet (cart) sayfalarında kullanacağınız logolarımızı girmeyi de unutmuyoruz.

Bu yazının ikinci bölümünde modül (section) ayarları ile sitemizin yerleşimini ayarlamayı göreceğiz.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız