shopify menu ayarlamak

Shopify mağazamızın kurulumunda artık önemli bir yol kat ettik diyebiliriz. Şimdi sıra yine önemli konulardan biri olan menülerin yapılandırılmasında. Mağazımızda birden fazla menüyü istediğimiz alanlarda kullanmamız mümkün ama bir ana menümüz ve en az bir tane de footer menümüz bulunması müşterilerimizin Shopify mağazamızı sağlıklı şekilde gezip istedikleri sayfalara ulaşabilmeleri açısından önemli.

Şimdi menüleri nasıl yöneteceğimize detaylı bir şekilde bakalım.

Shopify Menü Yapılandırması

Shopify kontrol panelimiz üzerinde “Online  Store” alanının altında bulunan “Navigation” linki bizi menüleri yöneteceğimiz sayfaya ulaştıracak.

Bu sayfada yeni menüler yaratabilir veya mevcut menülerin üzerinde değişiklik yapabiliriz.

shopify menü yönetimi

Örneğin mevcut menülerden header alanında kullandığımız “Main menu” adlı olanı kendi mağazamıza göre özelleştirelim.

Menünün üzerine tıkladığımızda açılan sayfada menünün başlığı ve menüde listeleyeceğimiz kalemleri görebiliyoruz. Buraya yeni bir madde eklemek için “Add menu item” butonunu tıklamamız gerekiyor.

shopify menü yönetimi

Yeni madde eklerken iki bilgiyi girmemiz gerekiyor. Birincisi bu maddenin adı (Name). Girdiğimiz ad menünün altında sitede görüntülenecek olan isim. İkincisi ise menüde bu seçeneğe tıklayanların gideceği bağlantı (Link).

shopify menü yönetimi

Link” alanına tıkladığımızda site içerisinde nerelere buradan bağlantı vereceğimizi görebiliyoruz. Eğer farklı bir sayfaya ya da siyte dışına bağlantı vermek istersek bu alana o sayfanın adresini kopyalayıp yapıştırmamız yeterli.

shopify menü yönetimi

Menüye girmek istediğimiz tüm listeyi ekledikten sonra gerektiğinde her kalemin yanında bulunan “Edit” butonu ile  değişiklikler yapabilir, çöp kutusu butonu ile o kalemi silebiliriz.

Yine menü kaleminin sol tarafında bulunan noktalı alandan tutarak sürükle bırak ile menümüzün sıralamasını istediğimiz şekilde ayarlayabiliriz.

shopify menü yönetimi

Shopify Alt Menü Oluşturma

Şimdi menümüze alt menü eklemeyi de görelim. Örneğin Tişört kalemimizin altında farklı renklerde tişörtlere müşterilerimizin kolay bir şekilde ulaşabilmelerini istiyoruz.

Bunun için ilk olarak istediğimiz renk için bir menü kalemi oluşturuyoruz. Daha sonra bu kalemi sol tarafında bulunan noktalı alandan tutarak sürükle bırak yöntemi ile istediğimiz ana menü kaleminin altına sürüklüyoruz. Normal sıralamadan farklı olarak sürüklerken ana kalemin altında imleci biraz sağa doğru kaydırdığımızda bu kalemin bir alt menü olarak yerleştirildiğini göreceğiz.

shopify menü yönetimi

Alt menü kalemlerinden ilkini ekledikten sonra ise yenilerini direkt ana menü kaleminin altında bulunan “Add menu item” butonunu kullanarak ekleyebiliriz.

shopify menü yönetimi

Tüm kalemlerimizi ekleyip menümüzü hazırladığımız zaman artık yayınladığımız sayfadan kontrol edebiliriz.

shopify menü yönetimi

Artık hazırladığımız menüleri temamızın istediğimiz header ve footer gibi istediğimiz alanlarına ekleyerek yayına alabiliriz.

Detaylarını hatırlamak için Shopify Mağazamızın Temasını Özelleştirmek yazısına göz atabiliriz.

Shopify Mağazamızın Temasını Özelleştirmek

Evet artık mağazamızı açmak için kısa bir yolumuz kaldı. Şimdi sıra Shopify mağazamızı Türkçeye çevirmekte.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız