E-ticaret işinde en önemli konulardan biri kargo hizmetleri. Kargo şirketimiz ile görüşüp anlaşmamızı yaptıktan sonra Shopify mağazamızın kargo fiyatlarını ve opsiyonlarını ayarlamamız gerekiyor.

Bu yazımızda Shopify platformunda kargo ayarları yapmayı göreceğiz.

Shopify Mağazımızın Kargo Ayarları

Shopify kontrol panelimizin “Settings” sayfasında “Shipping” bağlantısına tıklayarak başlıyoruz.

shopify kargo ayarlama

Açılan kargo ayarları sayfasında kargo fiyatlarımızı gireceğimiz bölüm “Zones and rates“.

Burada Shopify bizden öncelikle kargolama yapacağımız bölgeleri belirlememizi istiyor. Her bölgeye göre farklı kargo fiyatlaması yapabiliyoruz. Özellikle yurtdışını da satış yapıyorsak farklı ülkeleri kargo fiyatlarına göre sınıflandırmak önemli.

Gönderim yapmayacağımız ülkeler varsa tanımladığımız bölgelerde bu ülkelerin bulunmaması gerekiyor. Bu durumda “Rest of World” seçeneğini kullanmıyoruz. Bu ülkelerden gelen müşterilere “Bulunduğunuz ülkeye kargo gönderimi yapılmamaktadır” şeklinde bir uyarı çıkıyor.

Adding shipping zone” butonu ile istediğimiz kadar farklı kargo bölgesini tanımlayabiliriz.

Mevcut bir bölgenin ayarlarını güncellemek için ise karşısındaki “Edit” butonunu tıklıyoruz.

shopify kargo ayarlama

Örneğin Türkiye içinde yapacağımız kargoların fiyatlamasını ayarlayarak başlayalım. “Edit” butonuna bastığımızda karşımıza bu bölgenin kargo ayarları sayfası açılacak.

Bu sayfada bölgenin adını kendimiz için koyuyoruz, bunu müşteriler görmeyecek.

Add countries” butonu ile bölgeye yeni ülkeler ekleyebiliriz ve

Fiyatları ayarlamak için ise shopify bize iki farklı seçenek sunuyor: Sepet tutarına göre veya ürün ağırlığına göre kargo fiyatlama.

shopify kargo ayarlama

Sepet tutarına göre kargo fiyatlama için “Price based rates” bölümünde “Add rate” butonuna tıklıyoruz.

Burada farklı sepet toplam tutarlarına göre farklı kargo fiyatları tanımlayabiliriz. Her farklı kargo fiyatı için bir isim girmemiz gerekiyor. Bu isim müşterilerimizin karşısına ödeme sayfalarında çıkacağı için anlaşılır ve uygun isimler kullanmak önemli.

Sepet tutarına göre kargo fiyatı belirlemeyi en sık kullandığımız yerlerden biri belli bir siparişin üzerine bedava kargo verdiğimiz durumlar. Örneğin 50TL üzerine kargo bedava şeklinde bir kampanya yaptığımızda burada “Minimum order price” alanına 50,00 yazıyoruz ve “Maximum order price” alanını boş bırakıyoruz.

Rate” bölümünde ise kargomuz bedava olduğu için “Free shipping rate” seçeneğini işaretliyoruz.

Done” butonu ile bu fiyatlamayı kaydediyoruz.

shopify kargo ayarlama

Ürün ağırlığına göre kargo fiyatlama için ise “Weight based rates” bölümünde “Add rate” butonuna tıklıyoruz.

Yine bir kargo fiyatlama adı belirliyoruz ve ürün ağırlıklarımızı giriyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken konu girdiğimiz ağırlık aralıklarının tüm ürünlerimizi kapsaması.

Aynı zamanda kargo fiyatlarına göre ürünlerimizin girişlerini yaparken ağırlıklarını doğru olarak girmeyi unutmamalıyız. Burada doğru ağırlıklar derken ürünün gerçek ağırlığı değil de kutusunun hacmi ve ağırlığına göre hangi kargo fiyatı aralığına giriyorsa buna göre ağırlık değerleri de belirleyebiliriz.

Ağırlık aralığı için kargo fiyatımızı girdikten sonra “Done” butonu ile kaydedip varsa yeni fiyatları girerek devam ediyoruz.

shopify kargo ayarlama

Kargo fiyatlarımızın tamamını girdiğimizde bunlar müşterilerimizin karşısına ödeme sayfasında şu şekilde çıkacak:

shopify kargo ayarlama

Kargo fiyatlarını tamamladıktan sonra Shopify mağazamızın alan adı ayarlarını ayarlayalım.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız