shopify kontrol listesi

Shopify mağazamızın kurulumunu tamamladık ve artık hemen satışlara başlamak için heyecanla bekliyoruz.

Sayfamız harika görünüyor, ürünlerimiz beni satın alın diye hazır bekliyor ama yayına geçmeden önce bu kontrol listesi ile son bir kontrol yaparak unuttuğumuz bir şey olmadığından ya da önemli bir hata yapmadığızdan emin olalım.

Shopify Mağazası Kontrol Listesi

1. Kendi alan adımız kurduk mu?

Shopify mağazamızın tüm müşterilerimiz tarafından erişilebilir olması ve bizim kimliğimizi taşıması için alan adımızın doğru şekilde kurulu olması gerekiyor. Kontrol etmek kolay, tarayıcınızı adres çubuğuna alan adımızı yazdığımızda mağazamız geliyorsa işlem tamam.

Bir sorun varsa çözümü burada: Shopify Mağazamıza Kendi Alan Adımızı Tanımlamak

shopify ödeme kanalları

2. Ödeme Kanallarımız düzgün çalışıyor mu?

E-ticaretin önemli konularından biri ödemeleri düzgünce toplayabilmek. Test ortamında her şey yolunda olabilir ama gerçek yayında sorun yaşamak istemeyeceğimiz en önemli konulardan biri ödemeler. İlk müşterilerimizin satın alma kararı verip tam ödeme sayfasında problem yaşamalarını hiç istemeyiz.

Bunu test etmenin en kolay yolu sitemizden bir ürünü sipariş vermemiz. Kendi kredi kartımızla bir ürün satın alıp, her şeyin yolunda olduğundan emin olup sonra hemen ödemeyi iade (refund) ederek testimizi tamamlayabiliriz.

Bir sorun varsa çözümü burada: Shopify Mağazamıza Ödeme Kanallarının Entegrasyonu

3. Özel sayfalarımızın hepsi hazır mı?

Hakkımızda sayfamız, İletişim Sayfamız müşteriler için önemli sayfalar bunların içeriği doğru şekilde girilmiş olmalı.

Yasal metinler, kullanıcı sözleşmesi, iade koşulları, gizlilik politikası gibi sayfaları zaten zorunlu olarak hazır tutmamız gerekiyor.

Sattığımız ürünlere göre beden ölçü tablosu , kurulum ve bakım bilgileri, sıkça sorulan sorular gibi sayfalara da ihtiyaç duyabiliriz.

Tüm sayfalarımızı ve bunların içeriklerini teker teker kontrol etmek de fayda var.

Bir sorun varsa çözümü burada: Shopify Mağazamıza Sayfa Eklemek

shopify ürün girişi

4. Müşteri bildirimleri doğru şekilde ayarlanmış mı?

Müşterilerimize alışveriş yaptıklarında, siteye üye olduklarında, ürünleri kargoya verildiğinde gönderilecek bildirimlerde sıkıntı olması müşteri sadakati ve güvenilirliğimiz konusunda problem yaşamamıza yol açabilir.

Bunları mağazayı açmadan önce sıkı bir şekilde kontrol etmekte büyük fayda var.

Bir sorun varsa çözümü burada: Shopify Mağazımızı Türkçeye Çevirmek

5. Ürün içeriklerimiz düzgün mü?

Özellikle ürünleri hızlı şekilde girdiğimizde, bol bol kopyala yapıştır yaptığımızda ya da farklı klasörlerden fotoğrafları yüklediğimizde hata yapma olasılığımız oldukça yüksek. Bu işlemleri de hızlı bir şekilde bitirmeye çalıştığımız için bu hataları gözden kaçırabiliriz.

Mağazayı açmadan önce ürünlerimizin üzerinden teker teker geçip, fotoğrafları, açıklamaları ve fiyatlarını gözden geçirmemiz gerekebilir. Bu işlem sırasında önceden farketmediğimiz yazım hatalarını da düzeltebiliriz.

Bir sorun varsa çözümü burada: Shopify Mağazamıza Ürün Eklemek

Shopify ürün girişi

6. Kargo ayarlarımız doğru mu?

Kargo fiyatlarını ayarlarken yapacağımız bir hata zarar etmemize ya da fazla kargo ücreti yansıttığımız için satış kaybetmemize yol açabilir.

Siteyi açmadan kargo fiyatlamamızı kontrol etmeli, tüm ürünleri kapsayacak şekilde ayar yaptığımızdan emin olmalıyız.

Bir sorun varsa çözümü burada: Shopify Mağazamızın Kargo Ayarları

7. Farklı cihazlarda mağazamız düzgün çalışıyor mu?

Mağaza kurulumunu genelde masaüstü bir cihazla yaptığımız için tüm fonksiyonları masaüstünde test etmiş olmamız çok normal ama müşterilerimizin muhtemelen büyük bir bölümü sitemizi mobil cihazlarında görüntüleyecek.

Eğer mümkünse açılıştan önce farklı telefon ve tabletlerle, farklı işletim sistemi ve tarayıcılarla sayfada bir test yapmak ileride şikayetler almamızın önüne geçecektir.

8. Menülerimiz doğru çalışıyor mu?

Menüleri oluşturduğumuz sırada bazı ürünleri, koleksiyonları ya da sayfaları tamamlamamış olabiliriz. Menülerde yanlış sayfalara link vermek, hata sayfalarına müşterilerimizi yönlendirmek istemeyiz.

Bunu test etmek için sitedeki her linke tıklayıp, doğru sayfaya yönlendiğinden emin olmak gerekiyor.

Bir sorun varsa çözümü burada: Shopify Mağazamızın Menülerini Yönetmek

shopify menü yönetimi

9. Google Analytics ekledik mi?

Shopify mağazamızın performansı, trafiği, ziyaretçileri, dönüşüm oranları, trafik kaynaklarımız, reklam ve diğer kampanyalarımızın performansları gibi çok önemli verileri takip edebilmemiz için Google Analytics, e-ticaret işimizin vazgeçilmez araçlarından biri.

Yayına başlamadan Google Analytics kurulumunu tamamlamak da fayda var.

Bir sorun varsa çözümü burada: Shopify Mağazamıza Google Analytics Eklemek

10. Pazarlama planınız hazır mı?

Shopify mağazımızı kurmak ve yayına hazır hale getirmek e-ticaret işimizin ilk adımı aslında. Asıl iş bundan sonra başlıyor.

Elimizde harika çalışan ve satışlarımız için hazır bir mağazamız var ama unutmayın bu mağaza internetteki milyarlarca siteden sadece biri. Potansiyel bir müşterimizin bizi kendisinin bulup, sonra da ürünlerimizi satın almasını beklersek muhtemelen büyük bir hayal kırıklığı yaşarız. Bizim müşterilere ulaşıp, ürünlerimizi satın almaları ya da en azından mağazamıza ziyaret etmeleri için onları ikna etmemiz gerekiyor bunun için de bir pazarlama planı ile yola çıkmak en iyi yöntem.

Dijital pazarlama ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilir, yapması en zor olan ilk 10 satışı nasıl yapabileceğimize dair biraz fikir edinebilmek için de buradan devam edebiliriz.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız