shopify koleksiyon

Shopify hesabımızı açtık, mağazamıza ürünlerimizi ekledik şimdi sıra bu ürünleri kategorilere ayırmaya ve düzenlemeye geldi. Öncelikle kafa karıştırmaması açısından Shopify platformunda ürün kategorileri koleksiyon (collection) olarak adlandırılıyor.

İstediğimiz kadar koleksiyon yaratabilir ve bir ürünü istediğimiz kadar farklı koleksiyona dahil edebiliriz. Bu konuda bir sınırlama yok.

Şimdi Shopify üzerinde koleksiyonları istediğimiz şekilde nasıl ayarlayacağımıza bakalım.

Koleksiyon yaratmak

Öncelikle kontrol panelimizde Products menüsünün altından Collections seçeneğini seçiyoruz.

shopify koleksiyon

Bu sayfayı ilk açtığımızda Shopify’ın hazır otomatik olarak açılmış olan Home Page koleksiyonunu görebiliriz. Eğer kullanmayacaksınız bu koleksiyonu silebiliriz, koleksiyonu silmemiz, o koleksiyondaki ürünleri silmeyecek. Bu konuda endişelenmeye gerek yok.

Kendi koleksiyonlarımızı açmaya başlamak için sağ üst köşede bulunan “Create Collection” butonuna tıklıyoruz.

shopify koleksiyon

Açılan sayfada öncelikle koleksiyonumuzun adını ve varsa açıklamasını giriyoruz. Koleksiyon açıklamaları koleksiyon sayfamızda arama motoru optimizasyonu açısından bize avantaj yaratırken sadece ana sayfada ürün listelemek için kullanacağımız bazı koleksiyonlar için açıklama girmemize gerek olmayabilir. Burada benim tavsiyem metinleri müşterilerimizi en doğru şekilde yönlendirmeyi düşünerek hazırlamak.

shopify koleksiyon

Metin bölümlerini hallettikten sonra sıra koleksiyon imajı yüklemeye geliyor. Koleksiyon imajını seçerken kullandığımız temanın özellikleri ön plana çıkıyor. Koleksiyonları kullanıcılara gösterirken bu imajları 2 farklı alanda kullanacağız.

Birincisi anasayfamızda koleksiyon listemizi sunabiliriz ya da koleksiyonun kendi sayfasında, eğer temamız destekliyorsa, koleksiyon imajı koyabiliriz. Büyük ihtimalle bu iki imajın oranları birbirinden farklı olacağı için imajın yerleşimine bu iki faktörü de göz öznüne alarak karar vermekte fayda var.

Daha tema seçimini tamamlamadığımızı düşünürsek imajları daha sonraya bırakabilir ya da geçici fotoğraflar kullanabiliriz. Temayı seçtikten sonra geri dönerek bu imajları güncellemek oldukça kolay bir iş.

Görseli yüklemek için “Collection image” alanından “Upload Image” butonunu kullanıyoruz.

shopify koleksiyon

Koleksiyona Ürün Tanımlamak

Şimdi sıra koleksiyonumuza ürün tanımlama bölümüne geldi. Bunun için kullanabileceğimiz 2 farklı yöntem bulunuyor. Birincisi ürünleri elle seçerek eklemek, ikincisi ise kurallar tanımlamak.

Kurallar tanımlama kısmının biraz detayına girersek aşağıdaki verilere göre farklı kurallar tanımlayarak bu kurallara göre koleksiyonlar yaratabiliriz:

 • Ürün Başlığı
 • Ürün Türü
 • Üretici Adı
 • Ürün Fiyatı
 • Ürün Etiketleri
 • İndirimli Fiyatlar
 • Ağırlık
 • Stok Miktarı
 • Varyant Başlığı

shopify koleksiyon

Bunun için öncelikle kuralı tanımlayacağımız veriyi seçiyoruz. Shopify bize bu veri için tanımlayabileceğimiz kuralları listeliyor. Kuralımızı tanımladığımızda bu kurala uyan mevcut ürünler ve daha sonra ekleyeceklerimizin hepsi otomatik olarak koleksiyonumuza eklenecek.

shopify koleksiyon

Bu aşamada “Add another condition” butonunu kullanarak birden fazla kural tanımlamamız da mümkün.

Birden fazla kural tanımladığımızda 2 seçenekten birini seçmemiz gerekiyor. Eğer “Products must match all conditions” seçeneğini seçersek kolaeksiyona dahil olacak ürünlerin tanımladığımız tüm kurallara aynı zamanda uyuyor olması gerekiyor.

Products must match any conditions” seçeneğinde ise tanımladığımız kurallardan herhangi birine uyan her ürün koleksiyona ekleniyor.

Burada nasıl kurallar tanımlayabiliriz?

 • Basit olarak örneğin ürün türü “tişört” olan ürünlerden bir Tişört Koleksiyonu yapabiliriz.
 • Ürün etiketi “kırmızı” olan ürünlerden bir Kırmızı Ürünler Koleksiyonu yapabiliriz.
 • Ürün türü “tişört” seçip ve ikinci bir kural olarak ürün etiketi “penye” olsun diye tanımlarsak ve “all conditions” seçeneğini seçersek Penye Tişörtler Koleksiyonumuz olur.
 • Ürün türünü bir kuralda “tişört”, ikinci kuralda “şort” olarak seçip “any conditions” dersek Tişörtler ve Şortlar Koleksiyonumuz olur.
 • Stok miktarları belli bir sayının üzerinde ürünlerden indirim koleksiyonları yaratabiliriz.
 • İndirimli fiyat girilmiş ürünleri Fırsatlar Koleksiyonu olarak yayınlayabiliriz.

Böyle çok sayıda farklı kural ile istediğimiz kadar farklı koleksiyon tanımlamak mümkün.

Shopify bize bir de elle ürünleri seçerek koleksiyon tanımlama şansı veriyor. Bunun için “Conditions” alanında “Manually select products” seçeneğini seçiyoruz. Ürünleri seçmeye başlamadan önce “Save” butonu ile koleksiyonu kaydetmemiz gerekiyor.

Sayfa tekrar yüklendiğinde “Add products” alanını görebiliyoruz.

shopify koleksiyon

Ürünleri koleksiyonlara tanımladıktan sonra bir de koleksiyonlar içinde ürünleri hangi sıra ile görüntüleyeceğimizi seçebiliriz. Bunun için “Sort” alanından istediğimiz seçeneği seçmemiz yeterli. Eğer “Manual” seçeneğini seçersek koleksiyon içindeki ürünleri sürükle bırak ile kendimiz elle sıralayabiliriz.

shopify koleksiyon

Evet artık ilk koleksiyonumuz da hazır. Şimdi “View” butonuna tıklayarak nasıl göründüğüne bakabiliriz.

shopify koleksiyon

Shopify mağaza kurulumunda bir sonraki adımımız “Shopify Mağazamınızın Temasını Özelleştirmek”.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız