Shopify ürün girişi

Shopify mağazamıza yeni ürünleri yüklemek konusuna “Shopify Mağazamıza Ürün Eklemek – Bölüm 1” yazısıyla başlamıştık. Eğer okumadıysanız öncelikle onu okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıda kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Yeni Ürün Eklerken Detaylar ve Ürün Varyantları

Inventory” alanında ürünün SKU (Stok kodu) ve Barkod bilgilerini girmemiz gerekiyor. Bu bilgilere işimiz büyüdükçe ve stok yönetimi zorlaşmaya başladıkça daha fazla ihtiyacımız olacak ve özellikle çok ürün çeşidimiz olacaksa ilk üründen planlamak ve girişlerini yapmak işimizi çok kolaylaştıracaktır. Ayrıca yurtdışı satış yapmak ya da ürünleri Amazon üzerinden de satmak istiyorsanız mağaza senkronizasyonunu otomatik yaptığınız zaman bu barkod numaralarına ihtiyacınız olacak.

Yine bu bölümde bu ürün için stok yönetimini Shopify üzerinden yapıp yapmayacağımızı gireceğiz. Ürününümüzün stoklarını mağazanın otomatik takip etmesini, stoğu azalan ürünler için bizi bilgilendirmesini ya da stokta kalmayan ürünleri otomatik satıştan kaldırmasını istiyorsak elimizdeki stok miktarlarını buradan girebiliriz.

Shopify ürün girişi

Ürün ağırlığını ise daha sonra kargo fiyatlarını hesaplarken kullanacağımız için girmeyi atlamıyoruz.

Kargo fiyatları hesaplarken ürün ağırlıklarını nasıl kullanacağımızı bu yazıda okuyabiliriz: Shopify Mağazamızın Kargo Ayarları

Shopify ürün girişi

Şimdi sıra biraz daha önemli bir konuda. Sattığımız ürünlerin farklı boyları, renkleri, vs bulunuyorsa müşterilerimizin seçim yapabilmeleri için bunları varyant olarak tanımlamamız gerekiyor.

Variants” bölümünden “Add Variant” butonuna basarak farklı seçenekleri tanımlamaya başlayabiliriz.

Burada her faklı seçenek için bir “Option name” girerek, her seçenek değeri için de bir “Option Value” girmemiz gerekiyor. Örnek olarak ürünümüzün 3 farklı rengi (Siyah, Beyaz, Mavi) olduğunu varsayalım. “Option Name” olarak “Renk” yazıp “Option Value” olarak da ayrı ayrı “Siyah“, “Beyaz” ve “Mavi” değerlerini giriyoruz.

Bir ürün için istediğimiz kadar farklı varyant seçeneği girebilir ve bunların tüm kombinasyonlarını müşterilerimize seçtirebiliriz.

Shopify ürün girişi

Varyantları girip “Save” butonu ile ürünü kaydettiğimizde ürün sayfasında her farklı  kombinasyon için ayar yapabileceğimiz alanı görebiliriz.

Burada her ürün varyantımız için farklı SKU ve barkod’ları, stok miktarlarını, farklı fiyatları girebilir, varyant sıralamasını seçebilir, satışta olmayan kombinasyonları çıkartabiliriz.

Yine bu alanda yapabileceğimiz en önemli ayarlardan biri ise varyantlara fotoğraf atamak. Listede varyantın solunda bulunan fotoğraf kutucuğuna tıklayarak o varyanta özel bir fotoğraf atarsak, ürün sayfasında müşterilerimiz seçimlerini yaptıklarında, kendi seçtikleri ürünün fotoğrafını görebilirler.

Shopify ürün girişi

Ürün girişiyle ilgili sıradaki bölüm ise arama motoru optimizasyonu ile ilgili. Shopify’ın sevdiğimiz özelliklerinden biri olan bu araç sayesinde ürünümüzün sayfasının arama motoru sonuç sayfalarında nasıl görüntüleneceğini kendimiz belirleyebiliyoruz.

Shopify ürün girişi

Ürünümüzü yüklemeyi artık bitirdik. Şimdi en son ayar olarak girişini yaptığımız ürünü hangi mağazalarımızda listelemek istediğimizi seçiyor ve bitiriyoruz. Bunun için sağ üst köşede  bulunan “Sales Channels” kutucuğunda “Manage” butonuna tıklamamız gerekiyor. Eğer shopify mağazamız tek kanalımızsa varsayılan ayar zaten bu mağazada göster olduğu için farklı bir ayara gerek yok. Eğer Facebook mağazası ya da farklı bir kanal da kullanıyorsak bu ürünün hangi kanallarda listelenmesini istediğimizi buradan seçebiliriz.

Aynı şekilde ürünü taslak olarak girdiysek ya da geçici bir süre siteden kaldırmak istiyorsak buradan “Online Store” seçeneğini silerek, ürünü silmeden, sitemizde yayınlanmamasını sağlayabiliriz.

Bunun için sağ üst köşede bulunan "

Evet artık ürünümüz satışa hazır.

Mağazada nasıl görüntüleneceğini merak ediyor ve kontrol etmek istiyorsanız ürün adının hemen altında bulunan “View” butonu ile ürün sayfasının yayındaki halini görebilirsiniz.

Shopify ürün girişi

 

 

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız