Shopify ürün girişi

Shopify‘a üye olup mağazımızı oluşturduktan sonra ilk işimiz ürünleri girmeye başlamak. hopify mağazamıza ürünlerimizi nasıl gireceğimizi ve giriş yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli konuları bu yazıda bulabilirsiniz.

Yeni Ürün Eklemek ve Bilgilerini Girmek

Bunun için öncelikle kontrol panelimizin sol menüsünde bulunan “Products” linkine tıklıyoruz. Burada açılan sayfa daha önce ürün girmemiş olduğumuz için bizi direkt ilk ürünün girişini yapmaya yönlendirecek. “Add product” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

shopify ürün girişi

Ürün ekleme sayfasında ürünle ilgili tüm bilgi ve açıklamaları gireceğimiz alanlar var. Bunlardan ürünümüzün adı ile başlayabiliriz. Bunu “Title” alanına yazıyoruz. Başlık bölümü ürünümüzü iyi bir şekilde tanımlarken aynı türden diğer ürünlerden ayırt edilebilir olması önemli bir konu. İyi bir ürün başlığı hem sitede ürünlerimizi dolaşan müşterilerimizi doğru şekilde yönlendirebilmek hem de arama motoru optimizasyonu için dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta.

Ürünümüzün adının hemen altında “Description” bölümüne ise ürün açıklamamızı yazıyoruz. Ürün açıklamaları müşterilerimizin ürünle ilgili bilmek isteyecekleri tüm bilgileri doğru ve anlaşılabilir bir şekilde içermelidir. Bu alan bizim için sadece bir bilgilendirme alanı değil aslında aynı zamanda satın almaya ikna etmek için kullanacağımız ana araçlarımızdan biri. Yine ürün açıklamamızı yazarken arama motorlarını da göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bu ürünümüz için belirlediğimiz anahtar kelimelerimizi açıklama metninde doğru şekilde kullanmak bize avantaj sağlayacaktır.

Shopify ürün girişi

Ürün girişine ürün tipi ve varsa üretici bilgileri ile devam ediyoruz. Bu alanları eksiksiz doldurmak özellikle ileride ürün kategorileri (koleksiyonları) oluştururken, ürünleri sınıflandırırken, sıralarken işimizi kolaylaştıracak veriler olacak. Bu alanları ilk ürünleri girerken atlayıp daha sonra tamamlarım demeyin, ürün sayısı çoğaldıkça ileride işiniz çok daha zor olabilir.

Shopify ürün girişi

Collections” alanını şu an doldurmamıza gerek yok, o kısmı koleksiyon ayarlarından yapacağız. Buranın hemen altında bulunan “Tags” alanı ise ürün etiketlerini gireceğimiz kısım. Öncelikle aklımızda tutmamız gereken şey bu etiketlerin arama motoru optimizasyonu için olmadığı.Bu alanda kullanacağımız etiket yapısını ürünlerimize göre önceden düşünüp planlamak da büyük fayda var.

Bu etiketleri asıl olarak ürün kategori/koleksiyonları oluştururken, ürünleri filtrelerken, sıralarken kullanacağız. Burada daha sonra oluşturmak isteyeceğimiz kategorilere göre, ürünün içeriği, malzemesi, rengi, boyutları gibi farklı etiketleri kullanabiliriz.

Shopify ürün girişi

Şimdi sıra ürün fotoğraflarını girmeye geldi. Fotoğrafları ürünleri girmeye başlamadan hazırlamak ve iyi bir şekilde dosyalamak operasyonel olarak işimizi çok daha kolaylaştıracak. Fotoğraflar için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var:

  • Öncelikle ürün fotoğraflarımız iyi kalitede olmalı ve ürünleri net bir şekilde gösteren, açıklayıcı fotoğraflar olmalı
  • Eğer önemliyse ürünün boyutlar konusunda fikir vermeli
  • Ürünün özelliğine göre farklı açıladan fotoğraflar koymak, ürünün belli noktalarını ön plana çıkartabilmek önemli
  • Gerekli olduğu sürece bir ürün için birden fazla fotoğraf kullanmak avantaj sağlayabilir
  • Sayfa yüklenmesini yavaşlatmamak için fotoğraf dosyalarının büyüklüğü çok yüksek olmamalı ama boyut olarak da ideal olarak 10000x1000px’den küçük olmamalı. Özellikle ürün fotoğraflarına zoom yapılan bir tema kullanıyorsak küçük boyutta bir fotoğraf kullanıcılar için sıkıntılı olabilir.
  • Fotoğraflar mümkünse aynı boyutlarda ya da en azında aynı oranlara sahip olarak kesilmeli. Aksi durumda birden fazla ürün ya da ürün fotoğrafı listelediğimiz sayfaların görüntüleri bizi mutlu etmeyebilir.
  • Fotoğraflar kesilirken ürünlerin kadraj içinde yerleştirilmeleri birbirleri ile orantılı olmalı.

Fotoğraflarımız elimizde hazır olduğunda “Images” bölümünden “Upload image” butonuna basarak yüklemeye başlayabiliriz.

Shopify ürün girişi

Yüklediğimiz fotoğrafları daha sonra aynı bölümünde görebilir ve istediğimiz düzenlemeleri yapabiliriz. Burada sürükle bırak yöntemi ile fotoğrafların sıralamasını değiştirebilir, Shopify foto editleme aracı ile boyutları, açısı, renkleri ile oynayabilir, üzerine metin ekleyebilir veya arama motoru optimizasyonu için alt metinleri buradan girebiliriz.

Shopify ürün girişi

Fotoğrafları tamamladıktan sonra yine daha önceden üzerinde çalıştığımız fiyat bilgilerimiziPricing” alanından giriyoruz.

Shopify ürün girişi

Ürün girişine devam etmek için “Shopify Mağazamıza Ürün Eklemek – Bölüm 2” yazısını okuyabilirsiniz.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız