Mağazamızın ürün ve görünümüyle ilgili çalışmaları tamamladıktan sonra artık bazı gerekli sayfaları da eklememiz gerekiyor. Bu yazıda bu sayfalardan ve nasıl ekleyeceğimizden bahsedeceğiz.

Bir e-ticaret sitesinde hangi sayfalar olmalı?

  • Öncelikle bir “Hakkımızda” sayfamız bulunmalı. Bu sayfanın içeriği özellikle bizden ilk defa alışveriş yapacak müşterilerimize kim olduğumuzu, hikayemizi doğru şekilde anlatmalıyız. Bu sayfa yeni müşteriler kazanırken ve onları bizden satın alma yapmaya ikna ederken oldukça önemli ve içeriği içinde mutlaka özen gösterilmeli.
  • İletişim sayfası yine zorunlu olarak bulundurmamız geeken bir sayfa. Müşteriler alışveriş yapmadan önce veya sonra bize ulaşmak ve sorular sormak isteyeceklerdir. Bize nasıl ve hangi kanallardan ulaşabileceklerini bu sayfada göstermeli, bir iletişim formuyla da kolayca erişilebilir olmalıyız.
  • Yasal metinler de özellikle ticareti gerçekleştirdiğimiz ülkelere göre zorunlu olarak yayınlamamız gereken metinler. Kullanıcı sözleşmeleri, iade ve geri ödeme koşulları, gizlilik politikaları gibi metinler için bir veya birer sayfa bulunması gerekecek.

Sayfalarımıza karar verip, içeriklerini de hazırladıktan sonra bunları Shopify üzerinde oluşturmaya başlayabiliriz.

Shopify Mağazamıza Yeni Sayfa Eklemek

Shopify kontrol panelimizde “Online Store” bölümünün altında “Pages” linkine tıkladığımızda sayfaları yöneteceğimiz alan açılacak. İlk olarak “Add Page” butonuna basarak ilk sayfamızı yaratalım.

shopify sayfa eklemek

Açılan sayfada sayfanın başlık ve içeriğini burada bulunan içerik editörü ile giriyoruz. Bu içerik editörü ile metin ekleyebilir, bu metinlerin formatları ile oynayabilir, tablolar oluşturabilir, sayfaya resim veya video ekleyebiliriz.

shopify sayfa eklemek

İçeriğimizi tamamladıktan sonra “Search engine listing preview” alanından arama motoru sonuç sayfalarında sayfamızın nasıl listeleneceğini ayarlayabiliriz.

Daha sonra “Visibility” alanından sayfanın ne zaman yayınlanacağını ayarlıyoruz. Eğer “Visible” seçeneğini seçersek sayfamız hemen yayınlanmış olur. Aynı alandan “Hidden” seçeneği ile sayfayı yayınlamamayı veya “Publish Date” seçerek yayına otomatik alınması için ileri bir tarih belirleyebiliriz.

shopify sayfa eklemek

Template” alanında ise önceden kaydedilmiş sayfa şablonlarına ulaşmak mümkün. Hakkımızda veya diğer metin bazlı sayfalar için “page” şablonunu seçiyoruz.

shopify sayfa eklemek

Şimdi “Save” butonu ile hazırladığımız sayfayı kaydedip, yayına alabiliriz.

Shopify Sayfamıza İletişim Sayfası Eklemek

İletişim sayfamızı hazırlamak diğer sayfalardan biraz daha farklı.Bu sayfaya bir iletişim formu eklemek isteyeceğimizi varsayarak yine yeni hakkımızda sayfamızda yaptığımız gibi yeni bir sayfa oluşturuyoruz, başlık gibi bilgileri dolduruyoruz ama bu sefer “Template” alanından şablon olarak “page.contact” seçiyoruz.

shopify sayfa eklemek

Sayfayı kaydedip, sonra sitede açtığımızda iletişim formunun eklenmiş olduğunu göreceğiz. Şu an formun İngilizce olması konusunda endişe etmeyin, mağazamızın çevirisini yaparken tüm alanları istediğimiz dile çevireceğiz.

shopify sayfa eklemek

Şimdi sayfalarımızı da oluşturduğumuza göre artık menülerle ilgilenmeye başlayabiliriz.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız