shopify domain ayarı

Shopify barındırılan bir servis olarak mağazamız için kendisi bir alan adı sağlıyor ancak örneğin eticaretebasliyorum.myshopify.com alan adlı bir site e-ticaret yaparken pek de itibarlı sayılmayacağı için kendi alan adımızı kullanmak çok daha doğru olacak.

Alan adımızı Shopify’ın kendisi üzerinden de almak mümkün ama benim tavsiyem hem e-postalarınızı düzgünce kullanabilmemiz hem de ileri de alt alan adlarınıza ihtiyaç duyabileceğimiz için alan adını dışarıdan başka bir servisten almak.

Alan adınımızı hazır ise Shopify üzerinden nasıl tanımlama yapacağımızı şimdi öğreneceğiz.

Shopify Mağazamıza Kendi Alan Adımızı Tanımlamak

Online Store” alanında “Domains” bağlantısına tıklıyoruz ve açılan sayfada “Connect existing domain” butonunu buluyoruz.

shopify domain ayarı

Bu butona tıkladığımızda Shopify bize alan adımızı soracak, bu alanı doğru şekilde dolduruyoruz ve “Next” butonuna tıklıyoruz.

shopify domain ayarı

Şimdi sıra alan adımızın ayarlarını yapmaya geldi sıra. Alan adını aldığımız yerden DNS ayarlarını yapmamız gerekiyor. Bu hangi servisi kullandığımıza göre değişebilir ama yapacağımız ayarlar basit ve hepsi için aynı olacak.

Öncelikle bir A kaydı tanımlamamız gerekiyor. Eğer alan adımız park etmiş durumdaysa mevcut bir kayıt olabilir, bunu siliyoruz.

Yeni A kaydı (A record) oluştur diyoruz, “Name” alanına @ yazıp,  IP adresi alanına 23.227.38.32 adresini giriyoruz, ekle diyoruz.

shopify domain ayarı

Daha sonra eğer varsa www için CNAME kaydını buluyoruz, yoksa yeni CNAME kaydı oluşturuyoruz.

Yeni kaydınımızın “Name” alanını www, alan adı alanını ise shops.myshopify.com olarak kaydediyoruz.

shopify domain ayarı

DNS ayarlarımızın A ve www için CNAME kayıtlarının son hali şu şekilde olmalı:

Şimdi tekrar Shopify mağazamıza dönüyoruz ve kaldığımız sayfada ayarlarımızın doğrulaması için “Verify connection” butonuna tıklıyoruz.

shopify domain ayarı

Eğer tüm ayarlarımız doğru ise bağlantımız doğrulanıyor. Alan adı kayıtlarımızın shopify mağazasına yönlendirilmesi genelde uzamaz ama teoride 24 saate kadar uzayabilir, eğer hemen doğrulanmazsa biraz sabredip bekliyoruz.

Alan adı ile yapacağımız son işlem ise birincil alan adımızı ayarlamak. Bunun için “Change primary domain” butonuna tıklıyoruz.

shopify domain ayarı

Kullanacağımız alan adını seçip “Save” ile kaydediyoruz ve shopify mağazamız kendi alan adımızla yayına giriyor.

shopify domain ayarı

Shopify Mağazamız İçin Alt Alan Adı Ayarlama

Bazı durumlarda alan adımızın kedndisini değil bir alt alan adını mağazamız için kullanmak isteyebiliriz. Örneğin eticaterebasliyorum.com için bir sanal mağaza açsak bunun için shop.eticaretebasliyorum.com adresini tercih edebilirdik.

Bu durumda DNS ayarları tarafında farklı bir ayar yapmamız gerekecek.

Shopify üzerinde yine aynı şekilde ilerliyoruz ve kullanacağımız alan adını giriyoruz.

shopify subdomain ayarı

DNS kayıtlarında ise bu sefer kullanacağım alt domain için yeni bir CNAME kaydı oluşturuyorum ve bunu shops.myshopify.com adresine yönlendiriyorum.

shopify subdomain ayarı

Geri kalan işlemler tamamen aynı şekilde devam ediyor.

Artık domain adımızı da ayarladığımıza göre son adım olarak Shopify mağazamıza ödeme kanallarımızı ekliyoruz.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız