Shopify Google Analytics Kurulumu

Shopify mağazamızın performansı, trafiği, ziyaretçileri, dönüşüm oranları, trafik kaynaklarımız, reklam ve diğer kampanyalarımızın performansları gibi çok önemli verileri takip edebilmemiz için Google Analytics, e-ticaret işimizin vazgeçilmez araçlarından biri.

Google Analytics kullanmadan e-ticaret yapmayı gözlerimiz bağlıyken araba kullanmaya benzetebiliriz.

Güzel haber Google Analytics, Google tarafından tamamen ücretsiz olarak sunuluyor ve Shopify mağazımıza entegrasyonu çok kolay.

Şimdi eğer yoksa bir Google Analytics hesabının nasıl aılacağından ve bunu kolayca Shopify mağazamıza nasıl ekleyeceğimize geçelim.

Google Analytics Hesabı Açma

Önce Google Analytics sitesine gidiyoruz ve Google hesabımızla giriş yapıyoruz. Burada bizi kurulum sayfası bekliyor. “Sign Up” butonuna tıklayarak hesabımızı açıyoruz.

Shopify Google Analytics Kurulumu

Burada “Website” seçeneğini seçip gerekli alanları dolduruyoruz.

  • Hesap adı (Account Name) – Birden fazla hesabı yönetebileceğimiz için hesap listesinde gördüğümüzde hangi hesap olduğunu anlayacak açıklayıcı bir isim giriyoruz.
  • Web sitesi adı (Website Name) – Yine bu hesabın altında birden fazla web sitesini takip edebileceğimiz için açıklayıcı bir isim de buraya giriyoruz.
  • Web sitesi URL’i (Website URL) – Shopify mağazamızın adresini adresini doğru olarak buraya giriyoruz, “https://” seçeneğini seçmeyi unutmuyoruz.
  • Bizimle ilgili olan Sektör Kategorisini ve kendi aman dilimimizi seçiyoruz.
  • Veri paylaşımı ile ilgili izin verdiğimiz verileri seçiyoruz.

“İzleme Kimliği Edinin (Get Tracking ID)” butonunu tıklıyoruz.

Shopify Google Analytics Kurulumu

Kullanıcı sözleşmesini onayladıktan sonra izleme kimliğimize ulaşıyoruz. Bu kodun tamamını eksizsiz olarak seçerek kopyalıyoruz.

Shopify Google Analytics Kurulumu

Shopify mağazamıza dönmeden önce Google Analytics üzerinde son bir ayar yaparak e-ticaret ölçümlemesini aktif hale getirmemiz gerekiyor. Hesabımızın “Admin” sayfasından “View” alanında “E-commerce Settings” bağlantısına tıklıyoruz.

Shopify Google Analytics Kurulumu

Enable e-commerce” seçeneğini “ON” yaparak açıyoruz ve “Next step” butonuna tıklıyoruz.

Enable Enhanced E-commerce Reporting” alanını da “ON” yapıyoruz. İleri de buraya dönüşüm hunilerimizi (funnel) tanımlayarak çok detaylı ve faydalı rapor çekebileceğiz.

Submit” butonu ile Google Analytics tarafında işimizi tamamlıyoruz.

Shopify Google Analytics Kurulumu

Shopify Mağazamıza Google Analytics Kodumuzu Ekleme

Şimdi Google Analytics sayfasında kopyaladığımız kodu Shopify mağazamıza ekleyeceğiz.

Bunun için Shopify kontrol panelimizde “Online Store” alanında “Preferences” bağlantısına tıklayıp açılan sayfada “Google Analytics” seçeneğini buluyoruz.

Bu alana kodu tamamen ve eksizsiz olarak kopyalayıp “Save” butonuna basıyoruz.

Shopify Google Analytics Kurulumu

Ayarımızı kaydettikten sonra yeni gelen sayfada “Use Enhanced Ecommerce” seçeneğini seçip bir kez daha “Save” butonu ile kaydediyoruz.

Shopify Google Analytics Kurulumu

Şimdi Shopify mağazamıza Google Analytics kurmuş olduk. Artık google Analytics’in tüm özelliklerini mağaza performansımızı ölçmek için kullanabiliriz.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız