shopify ödeme kanalları

Shopify mağazamızın tüm ayarlarını ve özelleştirmelerini tamamladıktan sonra şimdi sıra son adımda yani yaptığımız satışların tahilatlarını yapabilmemiz için gerekli olan ödeme kanallarını ekleyeceğiz.

Türkiye ödeme kanalları konusunda yasalar olarak oldukça sıkı. Yurtdışında, örneğin İngiltere’de bir mağaza açıyor olsaydık, bu işlem yaklaşık 2-3 dakikamızı alacaktı oysa Türkiye’de 1-2 hafta sürebiliyor.

Shopify’ın kendi ödeme kanalı ve Paypal malesef Türkiye’de kullanılamıyor bu yüzden üçüncü parti bir ödeme kanalında hesabımızı açarak bunun Shopify entegrasyonunu yapmamız gerekiyor.

Türkiye’de Shopify Tarafından Desteklenen Ödeme Kanalları

Öncelikle Shopify tarafından Türkiye’de desteklenen ödeme kanalları hangileri bunlara bir bakalım.

shopify ödeme kanalları

Bunlar arasından dikkatimizi çekenler Garanti Sanal POS, PayU Türkiye ve İyzico.

Bu ödeme kanalları sanal POS kurulumu için ihtiyaç duyduğumuz kanallar, bunların haricinde Kapıda Ödeme ve Havale/EFT ile tahsilat seçenekleri kendimiz kurabiliriz.

Bu yazıda ödeme kanallarını karşılaştırıp, avantaj ve dezavantajlarını incelemeyi hedeflemiyoruz, amacımız hepsini ilgilendiren genel bilgileri paylaşmak.

Ödeme Kanallarına Başvuru Yapmadan Önce

Bu ödeme kanallarını kullanabilmek için öncelikle onların tarafında hesaplarımızı açmamız gerekiyor. Üçünün de farklı üyelik işlemleri olmasına karşın yasal sorumlulukları gereği başvurumuz esnasında şirketimizin kullandığı altyapıdan sattığımız ürünlere (yasaklı ürünler satmayı planlıyorsak pek şansımız yok), sermaye yapımızdan, sattığımız ürünler için yetkimize kadar farklı belgeler talep edebilirler. Bunlara hazırlıklı olmamızda fayda var.

Bu arada bu ödeme altyapılarına üye olabilmek ve sanal POS hizmetlerinden faydalanabilmek için bir şirketimiz olması gerekiyor ama zaten e-ticaret yapabilmek için yasal olarak bir şirketimiz olması gerektiğinden bu önemli bir sorun yaratmayacak..

Shopify kullandığımız için altyapı ve güvenlik konularında endişe etmemize gerek yok ancak bazı noktaları başvuruyu yapmadan önce tamamlamamız gerekiyor.

Öncelikle mağazamızda şirketimizle ilgili bilgiler tam ve eksiksiz olmalı, şirket bilgilerimiz, iletişim adreslerimiz doğru şekilde belirtilmeli ve sitemiz güvenilir bir imaj yaratmalı.

Kullanıcı sözleşmeleri, gizlilik, iade politikaları gibi yasal metinlerimiz eksiksiz ve doğru olmalı.

Sitemiz tamamlanmış olmalı, daha yapım aşamasındayken ya da önemli eksiklikler varken başvuruyu yapmamalıyız.

Başvurularla ilgili en detaylı ve gücel bilgilere ise şirketlerin kendi sitelerinden ulaşabiliriz.

Garanti Sanal POS başvurusu Garanti Bankası Ticari Şubeleri üzerinden yapılıyor. Detayları burada.

PayU için buradan fiyatları, başvuru koşulları ve gerekli belgelerini de buradan inceleyip, buradan da başvurumuzu yapabiliriz.

İyzico için ise buradan fiyatları, buradan da koşulları ve belgeleri inceleyip, başvurumuzu ise buradan yapıyoruz.

Başvurumuzu yapıp hesaplarımızı açtırdıktan sonra ise Shopify tarafında bunların entegrasyonunu nasıl yapacağımız bir sonraki “Shopify Mağazamıza Ödeme Kanallarının Entegrasyonu” yazısında.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız