Hangi Shopify Paketi

Shopify mağazamızı açmaya başlamadan önce kendimize en uygun Shopify paketini seçmemiz ve deneme süremiz bitmeden bu paketlerden birine üye olmamız gerekiyor. Paketler arasında istediğimiz zaman geçiş yapabildiğimiz için ufak bir ön araştırmayla uygun birini seçip daha sonra gerçek ihtiyaçlarımızı gördükçe de karar verebiliriz.

Shopify Basic, Shopify ve Shopify Advanced Paketleri

Shopify platformunun şu an bize sunduğu 3 ana paket var. Giriş seviyesi için bunların ilk ikisini detaylı olarak inceleyelim.

shopify paketleri fiyatlar

Basic Shopify paketi aylık 29$ ve Shopify paketi aylık 79$. Peki bunların hangisi ile başlamak bizim için daha doğru?

Shopify Paket Özellikleri

İlk olarak paketlerin bize sunduğu özelliklere bakalım. Basic Shopify ve Shopify paketinin çoğu özelliği birbiri ile aynı ancak Basic Shopify paketinde alamayacağımız hizmetler şunlar:

Hediye kartları (Gift Cards): Dijital veya basılı hediye kartlarını satmak veya kullanmak istiyorsak Basic Shopify paketinde bu özellik bulunmuyor. Hediye kartları için Shopify paketine fazladan 50$ ödemek istemiyorsak bu ihtiyacımızı daha düşük bir fiyata çözecek uygulamalardan birini de kullanabiliriz.

Gelişmiş Raporlar: Basic Shopify paketi içerisinde de oldukça faydalı veriler sunan bir raporlama özelliği bulunuyor ancak özellikle Google Analytics gibi üçüncü parti servislerden göremeyeceğimiz müşteri ve satış raporlarına erişebilmek için Shopify paketine geçmemiz gerekiyor.

Terkedilen Sepetler: Shopify paketinin Basic Shopify paketine göre en önemli özelliği terkedilen sepetler için müşterilere otomatik e-posta gönderebilme özelliği. Bu bir müşteri sitemizde ürünleri sepete atıp daha sonra alışverişi tamamlamadığı durumlarda kullanılan bir özellik ve satışa dönüşü çok yüksek bir durum olduğu için üst pakete geçmek için tek başına bile bir sebep olabilir.

Bu arada bu işi farklı uygulamalar ile daha uygun bir fiyata çözmek yine mümkün.

Kullanıcı hesapları: Sitemizi yönetecek ekibimizin büyüklüğü de paket seçimimizde etkili olabilir. Basic Shopify paketinde sadece 2 kullanıcı oluşturabiliyoruz ki siteyi yöneten ya da site üzerinde çalışan birkaç kişi olacağı zaman bu kullanıcı adı ve şifre paylaştırmayı gerektiriyor. Hem güvenlik, hem de yapılan işlerin takibi açısından daha fazla kullanıcıya ihtiyaç duyduğumuzda Shopify paketi ile bu sayıyı 5’e çıkartabiliriz.

Shopify Paketleri İşlem Maliyetleri

Hangi paketi seçeğimiz konusunda muhtemelen en önemli kriterlerden biri maliyet. Shopify için aylık ödediğimiz ücretin yanı sıra bir de her alışveriş için ödeyeceğimiz bir işlem maliyeti var.

Türkiye’de Shopify’ın kendi ödeme sistemini kullanamadığımız için mutlaka bir üçüncü parti ödeme kanalı kullanmamız gerekiyor, bu durumda ise Basic Shopify paketinde her işlem için %2, Shopify paketinde ise %1’lik bir işlem maliyeti oluşuyor.

Bu durumda ciromuz aylık 5.000$ seviyesine çıktığı zaman Basic Shopify paketi kullanıyorsak 100$ işlem ücretini Shopify bizden tahsil edecek. Aynı ciroyu Shopify paketi ile gerçekleştirdiğimizde ise işlem mliyetimiz 50$ olacak.

Bu durumda ciromuz 5000$ üzerine çıktığında ya da bu beklentimiz gerçekçi bir seviyeye ulaştığında Shopify paketi aylık ücret farkını zaten işlem komisyonundan çıkardığı için bu pakete geçmek otomatik olarak daha karlı hale geliyor.

Aynı hesapla aylık 44.000$ ciro seviyesinde ise Advanced Shopify paketine geçmek daha akıllıca olacaktır.

Shopify Lite

shopify lite facebook storeTüm fonksiyonları ile bir e-ticaret sitesine ihtiyacımız yoksa ve ürünlerimizi Facebook sayfamızdan veya mevcut websitemiz üzerinden satmak bizim için yeterliyse ve  Shopify Lite paketini de inceleyebiliriz.

Bu paket ile Facebook sayfamızda bir mağaza sekmesi açabiliyor veya websitemize ürünlerimiz için çalışan bir “Satın Al” butonu ekleyebiliyoruz.shopify lite satın al butonu

Asıl işimiz e-ticaret olmayacak ama hazır sitemiz varken elimizdeki birkaç ürünü de buralardan satabileyim diyenler için gayet uygun bir paket ve aylık ücreti 9$.

 

Hangi Shopify paketini kullanacağımız karar verdiysek şimdi Shopify mağazamızı açmaya başlayabiliriz.

 

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız