E-Ticaret Sitemizden İlk 10 Satışı Yapmak

E-ticaret sitemizi açtık ve o en önemli ilk satışları bekliyorsunuz. E-ticaret işi yapan herkesin hemfikir olacağı belki de tek konu en zor işin ilk 10 satışı yapmak olacağıdır.

İlk satışları yapmak özellikle sattığımız ürünlere göre değişiklik gösterse de biraz zaman alabilir. Neden mi?

Öncelikle dikkat çekici bir reklam bütçemiz yoksa trafiklerimiz düşük olacak, dönüşüm oranlarımız (toplam sitemize gelenlerin içerisinde satın alma işlemini tamamlayan ziyaretçilerin oranı) çok iyi de olsa az ziyaretçiden dolayı satın alma işlemi az olabilir veya olmayabilir.

Müşterilerimizin ürün satın alma süreçleri uzun sürüyor olabilir. Bir müşteri bir ürünü satın almaya karar verdiğinde, özellikle yüksek fiyatlı bir ürünse  bunun için araştırma yapma süre ayıracaktır. en azından birkaç farklı siteye göz atıp ürün ve fiyat karşılaştırması yapacaktır. Bu süreleri beklememiz gerekebilir.

Şu an mevcut müşterilerimiz olmadığı için en önemli satış kanallarımızdan biri olan tavsiye kanalına hala sahip değiliz. İnsanlar ürünlerimizi aldıkça memnun kalıp birbirlerine tavsiye edecekler ki bu kanaldan yeni müşteriler kazanabilelim.

Şimdi ilk günlerde hevesimiz kırılmadan ilk satışları biraz daha hızlandırmak için neler yapabilir bakalım.

E-ticarette İlk 10 Satışı Yapmak İçin İpuçları

1. Siteyi açmadan önce pazarlama çalışmalarına başlayalım

eticaret ilk 10 satis eposta

Pazarlama çalışmalarına başlamak için sitemizin yayında olmasına gerek yok. Önden duyuru yapmaya balşayabilir, sosyal medya kanallarımızı açabilir ve bir izinli e-posta listesi oluşturmaya başlayabiliriz.

Ürünlerimizle ilgili ön bilgilendirme yaparken ilk müşterilerimiz sitenin açılmasını heyecanla beklemelerini sağlayacak özel kampanyaları önceden düzenleyebiliriz.

Bu çalışmalar siteyi daha açmadan potansiyel bir müşteri kitlesine sahip olmamızı sağlayacağı için ilk satışlarımızı hızlandıracaktır.

2. Tanıdıklarınıza satış yapmaktan çekinmiyoruz

Evet arkadaşlarımız ya da aile bireylerimizi zorla bilgisayar başına oturtup hayatları boyunca hiç kullanmayacakları bir ürünü sipariş verdirmek çok da doğru bir yöntem değil ama etrafımızda ürünlerimizi gerçekten satın almak ve bize de yeni işimizde destek olmak isteyecek birilerini bulmamız, tamamen yeni ve yabancı müşteriler edinmemizden daha hızlı ve kolay olabilir.

3. Yarışmalar yapıp, ödüller dağıtıyoruz

eticaret ilk 10 satis yarisma

Bir yarışmadan ödül kazanmayı sevmeyen biriyle tanıştınız mı hiç? Hele bu yarışma internet üzerindeyse, Facebook’ta ya da Instagram’da yapılıyorsa. Minik ve zevkli yarışmalar ve ufak ödüller hem herkesi mutlu edecek hem de bizim hakkımızda konuşulmasını sağlayacak.

4. Sosyal medya çevremizi kullanıyoruz

Evet, markamız, sitemiz için sosyal medyayı zaten aktif olarak kullanacağız ve kendi topluluklarını oluşturacağız ama kendi arkadaşlarımızla başlamaya ne dersiniz? 2. maddede yüz yüze satış yaptığınız tanıdıklarımızdan çok daha fazla kişiye kendi kişisel sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabiliriz.

5. Forumlar ve grupları kullanıyoruz

Ürünlerimiz ile direkt ilgili kişilere ulaşabilceğimiz en iyi kanallar ise yine bu konuda insanların birarada bulabileceğimiz forumlar, Facebook ve Linkedin grupları. Buralarda yapacağımız paylaşımlar ile hem trafik, hem müşteri yaratabiliriz.

Bu konuda dikkat etmemiz gereken en önemli konu ise “spam” yapmamak, yani forum ve grupları alakasız reklam mesajlarımızla rahatsız etmemek. Bunun önüne geçmek için öncelikle gerçekten ürünlerimizle ilgili ya da ilgilenebilecek kişilerin bulunduğu platformları seçip, buralarda içerik paylaşmadan önce kurallarını okuyup hatta yöneticileri ile iletişime geçip, izin alarak bu paylaşımları daha sonra yapmamız gerekiyor.

Mevcut grup için özel bir fırsat sunabilirsek hem izin almamız kolaylaşır hem de daha büyük ilgi çekebiliriz.

6. Facebook reklamlarını deniyoruz

eticaret ilk 10 satis facebook reklam

Facebook reklamları e-ticaret siteleri için en iyi geri dönüş sağlayan reklam modellerinden biri. Çok yüksek bütçeler harcamadan, iyi bir strateji ile doğru hedef kitleyi yakalayabilirsek, işte artık bizi kimse durduramaz.

7. Instagram reklamları ile hedef kitlemize ulaşıyoruz

Instagram da düşük bütçeler ile harikalar yaratma şansınız olan bir mecra, yeter ki doğru strateji ile doğru kişilere ulaşalım. Özellikle görsel olarak güzel sunumu olan bir ürünümüz varsa Instagram’dan değerli bir mecra var mı?

8. Google Adwords kullanmayı unutmuyoruz

Google Adwords de e-ticaret için en önemli reklam modellerinden diğeri. Belki ilk müşteri için harcayacağımız bütçe biraz daha yüksek olabilir ama doğru yönettiğimiz sürece müşteri maliyetlerimizi karlı hale kısa sürede getirebiliriz.

9. İçeriğin meyvelerini topluyoruz

eticaret ilk 10 satış blog

Hedef kitlemizin, özellikle hedef kitlemizdeki fikir liderlerinin dikkatini çekebilecek bir blog yazısı yazmaya ne dersiniz?  Güzel bir blog hem bizim zihnimizi açıp ve taze tutarken, hem de sitemize de yeni müşteriler getirecektir.

10. Fikir liderleriyle iletişimde kalıyoruz

Sattığımız ürünlerle ilgili fikir liderleri her zaman bizim için önemli. Bu kişilere ürünlerimizi beğendirebilir ve tavsiye ettirebilirsek yapacağımız reklamlardan bile daha yüksek geri dönüş alabiliriz.

Fikir liderlerine sosyal medya kanallarından, bu kişilerin varsa bloglarından ulaşabiliriz. kendilerine kibar ve samimi bir şekilde kendimizi tanıtıp, ürünlerimizi anlatabilirsek, birçoğu gerçekten ilgilerini çektiği takdirde bunları paylaşacaktır.

Şansımızı arttırmak için kendi takipçilerine sunacakları indirim kuponları ya da özel fırsatlar da işe yarayabilir.

Burada bazı fikir liderlerinin bu işi profesyonel olarak yaptıklarını ve belli bir ücret talep edebileceklerini unutmamak gerekiyor.

Sonuç

İlk satışlar en zor olanları olsa da sitemizi harekete geçirecek en önemli etken. Sadece sitemizi değil,  motivasyonumuzu da ateşlemek için ilk satışlarımıza gerekli önemi vermeyi unutmamalıyız. İşimiz bizim için önemliyse tanıdıklarımızdan bir şeyler istemek ya da biraz para harcamaktan çekinmemekte fayda var.

 

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız