Satış Fiyatı Belirlemek

E-ticaret ile satış yapmaya başladığımız anda ilk farkedeceğimiz gerçeklerden biri de oran ve miktar olarak belki küçük ama çok sayıda farklı gider kaleminin bizi beklediği.

Burada gider kalemlerini doğru ve eksiksiz hesaplayamazsak hem işimizin karlılığı hem de son satış fiyatlarımız konusunda yanılmamız kaçınılmaz.

Fiyatlarımızı hesaplamanın en kolay yolu bir Excel tablosu kullanmak ve bu tabloda her ürün kaleminin fiyatını ve kar marjını hesaplayarak ilerlemek.

Ürüne, satış platformuna, lojistik hizmetlerine, ödeme kanallarına göre farklılıklar olsa da mutlaka unutmadan baz almamız gereken gider kalemlerini kısaca sıralayalım.

Ürün baz maliyeti Ürünü satın aldığımız fiyat veya üretim maliyetimiz
İthalat maliyetleri Eğer ürünü yurtdışından satın alıyorsak veya yurtdışında ürettiyorsak önce türkiye’ye ithal etmemiz gerekecek. Burada kargo, gümrük vergileri, gümrükçü işlemleri, KDV vs gibi farklı gider kalemlerini önceden hesaplamak gerekiyor.
Depolama maliyeti Ürünleri satılana kadar depolamamız ve satıldıklarında kargoya hazırlamamız için harcayacağımız paranın yanısıra zaman ve emek maliyetlerini de ekleyebiliriz.
Paketleme maliyeti Ürünü saklarken ve kargoya verirken ürüne bağlı olarak paketleme, kutulama gibi giderler
Kargo maliyeti Ürünün boyutları, ağırlığı ve gönderim yapılacak lokasyonlara göre değişken bir maliyet
E-ticaret platformu işlem bedeli Kullandığımız platforma göre değişebilecek her satış için kesilen işlem bedelleri
Ödeme İşlem Komisyonları Kredi kartı veya kapıda için her ödeme başına kesilen ücretler
Pazarlama maliyetleri Her ürün için bir pazarlama maliyeti marjı belirlemek daha sonra pazarlama bütçelerini planlama konusunda elimizi kolaylaştıracaktır.
Pazaryerleri komisyonları Ürünümüzü bir online pazaryerinde satıyorsak, bu pazaryerinin kendi belirlediği ve satış başına kestiği bir komisyon oranı olacaktır.
KDV Bu bir maliyet kalemi olmasa da eğer perakende satış yapıyorsak müşterilerimiz KDV dahil fiyat görmek isteyecektir.

Sattığımız ürünlere göre iade oranları, e-ihracat yapıyorsak gümrük masrafları gibi farklı kalemleri de bu tabloya eklemek gerekebilir.

Tüm bu maliyetleri bir excel tablosunda her ürün kalemi için otomatik hesaplatarak son satış fiyatımızı ve kar marjımızı daha sağlıklı bir şekilde görebiliriz.

Son satış fiyatımızı belirlerken rakiplerimizin fiyatları, benzer ve ikame ürünlerin fiyatları, fiziksel mağazaların satış fiyatları gibi farklı kriterleri göz önüne alarak kendimize yeterince kar marjı bırakmayı ve en satılabilir fiyatı belirlemek için pazar araştırması yapmayı unutmamalıyız.

Aynı şekilde son satış fiyatlarımızı değerlendirirken eğer düşük fiyatlı bir ürün satmayı planlıyorsak bu üründen fazla sayıda satmalıyız ki belli bir gelir seviyesini koruyabilelim. Fazla sayıda ürün satışı da beraberinde daha fazla müşteri şikayeti, iadeler gibi ekstra gidr kalemleri oluşturacaktır.

Eğer ürünümüz yüksek fiyatlı bir ürünse ürün satış döngümüz daha yavaş olacak ve müşteri beklentilerimiz artacaktır.

Yine eğer jenerik bir ürün satmıyorsak, müşterilerimiz elleriyle dokunmadıkları ve çıplak gözle görmedikleri bir ürün satın alırken bunu riskli olarak görecekleri için satın almaya ikna için daha fazla zaman ve emek harcamamız gerekecek.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız