E-ticaret tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her gün büyümeye devam ediyor. İnternet kullanıcısı sayısı artıyor, akıllı telefon ve mobil internet kullanıcı sayısı artıyor ve önemlisi internetten alışveriş yapan kişi sayısı hızla artıyor.

Türkiye’de e-ticaret rakamları

TÜSİAD’ın 2017 yılı için hazırladığı “Dijitalleşen Dünyanın İtici Gücü: E-Ticaret” raporuna göre son dört yılda %34 artış göstererek 17.5 milyar TL’ye ulaşmış durumda. İnternetten aktif olarak alışveriş yapan kişi sayısı ise 9 milyonun üzerinde.

Türkiye e-ticaret hacmi - 2016

Bu rakamlar ilk bakışta oldukça etkileyici olmasına rağmen halen dünya ortalamalarının çok altında kalıyor. Tüm dünyada internetten satılan ürünlerin toplam perakende satışlara oranı %8.5 iken Türkiye’de bu rakam hala %3.5 seviyesinde.

Ülkelere Göre E - ticaretin Toplam Perakende İçerisindeki Payı

Bu istatistiklere iki farklı açıdan bakmak mümkün.

Öncelikle Türkiye e-ticaret konusunda daha doyum noktasına hatta olması gereken seviyeye ulaşamamış durumda ve özellikle ABD, İngiltere gibi ülkelerdense Türkiye’de e-ticarete başlamak daha zorlu bir karar.

Diğer bir açıdan bakarsak da halen doyuma ulaşmaya uzak bir noktada olduğu için Türkiye e-ticaret pazarı hala büyük fırsatlar barındırıyor ve rekabetten kaçınarak daha kolay ve hızlı büyüyebileceğimiz özgün alanlar bulmak çok daha kolay.

17.5 milyar TL’lik bir pazara girmekten bahsederken rakamın büyüklüğünün kimse için yanıltıcı olmaması gerekli. Bu pazarda çok büyük oyuncular pazarın büyük bölümünü oluşturuyor ve küçük ve orta büyüklükteki bir şirketin onlarla rekabet ederek pazar payı kapması oldukça zor.

E-ticarete başlamak için karar vermek

E-ticarete başlamak isteyen küçük bir işletmenin gerçekte düşünmesi gereken hala büyüyen böyle bir sektörden nasıl faydalanabileceği.

İnternetten satabileceği bir ürünü olan herkes için haftanın 7 günü 24 saat alışveriş yapmaya hazır 9 milyondan fazla müşteri sizi bekliyor ve internet üzerinden satışa başlamadığınız her gün bu fırsatı kaçırıyor ya da rakiplerinize kaptırıyorsunuz.

Bundan sadece birkaç yıl önce e-ticarete başlamak çok kolay değildi. Yazılım ekibi , teknik konularla ve sitenin ayakta kalmasıyla, güvenliğiyle sürekli ilgilenecek birileri, daha tam yerine oturmamış ödeme sistemleri, entegrasyonu tamamlanmamış lojistik hizmetleri hem önemli bir zaman ayırmayı hem de yüksek bir maliyete katlanılmasını gerektiriyordu.

Bugün ise internet üzerinde hemen hemen her konuda olduğu gibi çok gelişmiş servisler ve platformlar sayesinde tüm bu işlemleri tek başınıza ve neredeyse oturduğunuz yerden yönetebilmek mümkün hale geldi.

Şu an teorik olarak e-ticarete başlamak için gerekli tek şey satacak ürünler ve bir kredi kartı.

Pratikte ise gerçekten nelere ihtiyacınız olduğunu tam olarak öğrenebilmek için bu siteyi takip etmeniz yeterli olacak.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız