Rekabet Analizi

Yeni bir ürün satmaya başlamadan önce pazardaki rakipleri araştırmak ve buna göre planlama yapmak da çok önemli.

Buna başlamanın en kolay yolu Google’da bir arama yaparak başlamak. Sonuçlarda bulduğumuz ürünler, bu ürünleri satan diğer şirketler ve bunların arama sayfalarındaki sıralamaları bize başlangıç olarak bir fikir verecektir.

Bu aramayı Türkiye için Hepsiburada, N11, Gittigidiyor gibi online pazaryerlerinde de yaparak daha fazla ürün ve fiyat bilgisine ulaşabiliriz.

Daha önce bahsettiğim Google Anahtar Kelime Aracı da ürünümüzle ilgili anahtar kelime ve cümlelerde reklam rekabetiyle ilgili bize veri sağlayarak rakiplerimizin pazarlama konusunda ne kadar aktif oldukları hakkında bize fikir verecektir.

Similarweb
SimilarWeb ve SEMrush gibi araçlardan faydalanarak rakiplerimizin site performanlarıyla ilgili aşağıdaki detaylara ulaşmamız da mümkün.

• Site trafiğine genel bir bakış
• Trafiğin geldiği coğrafi yerler
• Bu sitelere link veren diğer siteler
• Arama anahtar kelimeleri
• Sosyal medya üzerinden yönlendirmeler

Ayrıca sitelerin ne kadar süredir yayında oldukları, sosyal medya hesaplarının aktifliği, takipçi sayıları, sosyal medyada etkileşim oranları da bizim için aydınlatıcı bilgiler sağlayabilir.

Yine rakiplerimiz hakkında ekşisözlük ve forum sitelerinde yapılan yorumlar, şikayetvar gibi sitelerde paylaşılan şikayetler bize zayıf ve güçlü yanlarımızı belirlememiz ve hangi konuların üzerine giderek rekabet avantajı sağlayabileceğimizi bulmamız için yardımcı olacaktır.

YORUM YAZ

Buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya ismizi yazınız